  • ESRL330M06B
ESRL330M06B
advertisement
Manufacturer No:
ESRL330M06B
HK JDW NO:
192-ESRL330M06B
Datasheet:
ESRL330M06B
Purchasing and Inquiry
ESRL330M06B Overview
1.6A @ 100kHz ripple current @ high frequency is necessary to power systems.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 35mOhm.It is important to note that the part has a dissipation factor of 0.06 %.When operating at -55°C~105°C, the temperature should remain stable.
ESRL330M06B Features
1.6A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 35mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
ESRL330M06B Applications
Step5Bar-code shipping tag
ESRL330M06B
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    35mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    1.6A
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.6A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Height
    1.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.043 1.10mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
    J BEND
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    670.01263mg
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm