  • ESRL560M0EB
ESRL560M0EB
advertisement
Manufacturer No:
ESRL560M0EB
HK JDW NO:
192-ESRL560M0EB
Datasheet:
ESRL560M0EB
Purchasing and Inquiry
ESRL560M0EB Overview
For power systems, 1.6A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 35mOhm on this electrical device.Upon operation, the rated (DC) voltage (URdc) must be equal to 2.5V.When operating at -55°C~105°C, the temperature should remain stable.
ESRL560M0EB Features
1.6A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 35mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 2.5V
an operating temperature of -55°C~105°C
ESRL560M0EB Applications
Step5Bar-code shipping tag
ESRL560M0EB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
    Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • Capacitance
    56μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    35mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2.5V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0084mA
  • Ripple Current
    1.6A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.6A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.043 1.10mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm