  • EST108M010AH2AA
EST108M010AH2AA
advertisement
Manufacturer No:
EST108M010AH2AA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-EST108M010AH2AA
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
1mF Capacitor 20% 1210mA 5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
EST108M010AH2AA
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    1mF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    BULK
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    378mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.1mA
  • Ripple Current
    1210mA
  • Life (Hours)
    6000 hours
  • Tan Delta
    0.19
  • Diameter
    10mm
  • Height
    15mm