  • ESTM10300
ESTM10300
advertisement
Manufacturer No:
ESTM10300
Manufacturer:
Amphenol PCD
HK JDW NO:
47-ESTM10300
Package:
Datasheet:
ESTM10300
Purchasing and Inquiry
ESTM10300 Overview
Through Hole is the mount type.We package the product with a Tray case.As a product of the ESTM Series, it can be found in this category.A 10 pin is on the device.The best time to use this device is when the temperature is below 110°C.-40°C is the minimum temperature this device can operate at.Many aspects of its Interlocking (Side) feature increase its effectiveness.The part is mounted by Through Hole.In this case, the device operates at -40°C~110°C Operating Temperature.
ESTM10300 Features
ESTM series
ESTM10300 Applications
There are a lot of Amphenol PCD ESTM10300 Terminal Blocks applications.
  • Industrial Automation
  • Anywhere power is distributed
  • Telecommunications
  • Measuring & Control Technology
  • Blowers
  • Military Technology
  • All Electrical Machinery
  • Automotive Electronics
  • Transportation
  • Energy efficient lighting (LED)
Step5Bar-code shipping tag
ESTM10300
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to ESTM10300.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    10
  • Housing Material
    Polyamide (PA66), Nylon 6/6
  • Contact Material - Plating
    Copper Alloy - Tin Plated
  • Clamp Material - Plating
    Copper Alloy - Nickel Plated
  • Screw Material - Plating
    Copper Alloy - Nickel Plated
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2002
  • Series
    ESTM
  • Feature
    Interlocking (Side)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Max Operating Temperature
    110°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Black
  • Pitch
    0.295 7.50mm
  • Terminal Pitch
    75mm
  • Wire Gauge
    11-30 AWG
  • Voltage
    300V
  • Number of Levels
    1
  • Current
    24A
  • Wire Gauge (Max)
    30 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    11 AWG
  • Number of Poles
    10
  • Torque - Screw
    0.5 Nm (4.4 Lb-In)