  • ETCE1000MF
ETCE1000MF
advertisement
Manufacturer No:
ETCE1000MF
HK JDW NO:
590-ETCE1000MF
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
ETCE1000MF
Purchasing and Inquiry
ETCE1000MF Overview
For optimum efficiency, ESR should be kept at 15mOhm @ 100kHz.A 1000μF capacitance is used to operate it.Hence, it must operate with a voltage rated DC of 2.5V.There is a voltage rating of -55°C~125°Cv - Rated AC.In addition to its 0.157 4.00mm°C maximum seated height, it is capable of providing stable operation.
ETCE1000MF Features
a 15mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 1000μF
the voltage - rated DC of 2.5V
an AC voltage of -55°C~125°C
ETCE1000MF Applications
  • Smart phone
  • LCD TV
  • Tablets
  • Notebook
  • Power supplies
Step5Bar-code shipping tag
ETCE1000MF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    POSCAP™ TC
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 125°C
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Manufacturer Size Code
    D4
  • Height Seated (Max)
    0.157 4.00mm