  • ETMA360166UD-P5P-IC
ETMA360166UD-P5P-IC
advertisement
Manufacturer No:
ETMA360166UD-P5P-IC
Manufacturer:
CUI
HK JDW NO:
193-ETMA360166UD-P5P-IC
Package:
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 36V 60W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ETMA360166UD-P5P-IC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Weight
    0.761lb 345.18g
  • Operating Temperature
    0°C~40°C
  • Published
    2013
  • Series
    ETMA-UD (60W)
  • Size / Dimension
    5.20Lx2.28W x 1.20 H 132.0mmx58.0mmx30.5mm
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Connector Type
    Plug
  • Max Operating Temperature
    40°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Applications
    Medical
  • Power (Watts)
    60W
  • Max Power Dissipation
    60W
  • Approval Agency
    CE, cURus, TUV
  • Efficiency
    Level V
  • Max Output Current
    1.66A
  • Polarity
    Positive
  • Polarization
    Positive Center
  • Current - Output (Max)
    1.66A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Input Type
    Cord (Sold Separately)
  • Voltage - Output
    36V
  • Form
    Desktop (Class II)
  • Region Utilized
    International
  • Cord Length
    72 1.83m
  • Input Connector
    IEC 320-C8
  • Output Connector
    Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
  • No Load Power Consumption
    300mW Max
  • Height
    30.48mm
  • Length
    132.08mm
  • Width
    57.912mm