  • ETOR401CTN972MEE3M
ETOR401CTN972MEE3M
advertisement
Manufacturer No:
ETOR401CTN972MEE3M
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-ETOR401CTN972MEE3M
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Description:
TOR 9700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
ETOR401CTN972MEE3M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TOR
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    9700μF
  • Lead Spacing
    1.250 31.75mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Height Seated (Max)
    5.630 143.00mm