  • ETQ-P3M2R2HFP
ETQ-P3M2R2HFP
advertisement
Manufacturer No:
ETQ-P3M2R2HFP
HK JDW NO:
590-ETQ-P3M2R2HFP
Datasheet:
ETQ-P3M2R2HFP
Description:
5X5 2.2UH HIGH FREQUENCY
Step5Bar-code shipping tag
ETQ-P3M2R2HFP
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Metal Composite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Published
    2018
  • Series
    PCC-M0530M
  • Size / Dimension
    0.217Lx0.197W 5.50mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Current Rating (Amps)
    6.3A
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 13 INCH
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Inductance
    2.2μH
  • Test Frequency
    0.1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    21.5mOhm Max
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Current - Saturation
    9A
  • Case/Size Code
    2220
  • Rated Current-Max
    6.3A
  • Inductance Tolerance
    20%
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm