  • ETQ-P6F6R4HFA
ETQ-P6F6R4HFA
advertisement
Manufacturer No:
ETQ-P6F6R4HFA
HK JDW NO:
590-ETQ-P6F6R4HFA
Datasheet:
ETQ-P6F6R4HFA
Description:
PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS ETQP6F6R4HFA Surface Mount Power Inductor, Choke Coil, PCC-F126F Series, 6.4 H, 6.2 A, 6.2 A, Wirewound
Step5Bar-code shipping tag
ETQ-P6F6R4HFA
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Tin
  • Mount
    2-SMD, J-Lead
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Published
    1998
  • Series
    PCC-F126F (N6)
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.492W 12.50mmx12.50mm
  • Tolerance
    ±25%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    8.64mOhm
  • Terminal Finish
    TIN/TIN COPPER
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    12.8mm
  • Construction
    Choke Coil
  • Current Rating
    7.9A
  • Military Standard
    Not
  • Insulation Resistance
    10MOhm
  • Inductance
    6.4μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    8.64mOhm Max
  • Current
    10.8A
  • Max DC Current
    7.9A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Inductance Tolerance
    25%
  • DC Current
    7.9A
  • RMS Current (Irms)
    6.2A
  • Height
    5.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.224 5.70mm