  • EVFT252EP47RJE
EVFT252EP47RJE
advertisement
Manufacturer No:
EVFT252EP47RJE
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-EVFT252EP47RJE
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
EVFT252EP47RJE
Description:
RES CHAS MNT 47 OHM 5% 280W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EVFT252EP47RJE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Tubular
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    Brackets (not included)
  • Housing Material
    Vitreous Enamel Coated
  • Operating Temperature
    -55°C~350°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    Euro-Power
  • Size / Dimension
    1.205Diax9.921L 30.60mmx252.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±260ppm/°C
  • Resistance
    47Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    280W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    3300V