  • EVQ-P1K05M
EVQ-P1K05M
advertisement
Manufacturer No:
EVQ-P1K05M
HK JDW NO:
590-EVQ-P1K05M
Package:
SMD/SMT
Datasheet:
Description:
Switch Tactile N.O. SPST Round Button J-Bend 0.05A 12VDC 2.2N SMD Embossed T/R
Step5Bar-code shipping tag
EVQ-P1K05M
    1 (Unlimited)
  • Termination
    J-Bend
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    2
  • Terminal Finish
    GOLD/SILVER
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Packing Method
    BOX; TAPE AND REEL
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    7.4mm
  • Current Rating
    50mA
    Off-Mom
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Contact Current(DC)-Max
    0.05A
  • Max Current Rating
    50mA
  • Electrical Life
    100000 cycles
  • Throw Configuration
    SPST
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Max Voltage Rating (DC)
    12V
  • Mechanical Life
    100,000 Cycles
  • Switch Type
    KEYPAD SWITCH
  • Contact Current Rating
    50mA
  • Operating Force
    220gf
  • Illumination Type
    Illuminated, Non-Illuminated
  • Outline
    6.10mm x 6.00mm
  • Contact Rating @ Voltage
    0.05A @ 12VDC
  • Switch Travel
    1.00mm
  • Actuator Height off PCB, Vertical
    5.00mm
  • Number of Switches
    1
  • Contact Bounce Time-Max
    10ms
  • Height
    5mm
  • Length
    6mm
  • Width
    6.1mm
  • Actuator Length
    1.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C