  • EVQ-PQHB55
EVQ-PQHB55
advertisement
Manufacturer No:
EVQ-PQHB55
HK JDW NO:
590-EVQ-PQHB55
Package:
Datasheet:
EVQ-PQHB55
Description:
PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EVQPQHB55 SWITCH, TACT, 4.5MM,SMD, 1.6N
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EVQ-PQHB55
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Gold, Silver
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    EVQPQ
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    15V
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    4.5mm
  • Current Rating
    20mA
  • Termination Style
    SMD (SMT) Tab
  • Actuator Type
    Snap Dome
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Max Current Rating
    20mA
  • Electrical Life
    200000 cycles
  • Throw Configuration
    SPST
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Max Voltage Rating (DC)
    15V
  • Mechanical Life
    200,000 Cycles
  • Contact Current Rating
    20mA
  • Operating Force
    160gf
  • Illumination Type
    Illuminated, Non-Illuminated
  • Actuator Orientation
    Top Actuated
  • Outline
    4.50mm x 4.50mm
  • Contact Rating @ Voltage
    0.02A @ 15VDC
  • Switch Travel
    0.20mm
  • Actuator Height off PCB, Vertical
    0.55mm
  • Height
    550μm
  • Length
    4.5mm