  • EVQ-Q2M02W
EVQ-Q2M02W
advertisement
Manufacturer No:
EVQ-Q2M02W
HK JDW NO:
590-EVQ-Q2M02W
Package:
SMD/SMT
Datasheet:
EVQ-Q2M02W
Description:
Tactile Switch, EVQQ2 Series, Top Actuated, SMD, Round Button, 130 gf, 20mA at 15VDC
Step5Bar-code shipping tag
EVQ-Q2M02W
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    EVQQ2
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Grounding Pin
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Number of Positions
    2
  • Color
    White
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    15V
  • Packing Method
    BOX; TAPE AND REEL
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    6.6mm
  • Current Rating
    20mA
  • Termination Style
    J Lead
  • Voltage - Rated AC
    250V
    Off-Mom
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Max Current Rating
    20mA
  • Electrical Life
    1e+06 cycles
  • Throw Configuration
    SPST
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Max Voltage Rating (DC)
    15V
  • Mechanical Life
    1,000,000 Cycles
  • Switch Type
    KEYPAD SWITCH
  • Contact Current Rating
    20mA
  • Operating Force
    130gf
  • Illumination Type
    Illuminated, Non-Illuminated
  • Outline
    6.50mm x 6.00mm
  • Contact Rating @ Voltage
    0.02A @ 15VDC
  • Switch Travel
    0.25mm
  • Actuator Height off PCB, Vertical
    2.50mm
  • Number of Switches
    1
  • Contact Bounce Time-Max
    10ms
  • Height
    2.5mm
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm
  • Thickness
    1.8mm