  • EVQ-QXK02W
EVQ-QXK02W
advertisement
Manufacturer No:
EVQ-QXK02W
HK JDW NO:
590-EVQ-QXK02W
Package:
SMD/SMT
Datasheet:
EVQ-QXK02W
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EVQ-QXK02W
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    EVQQX
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Grounding Pin
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    15V
  • Packing Method
    BOX; TAPE AND REEL
  • Orientation
    Vertical
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    20mA
  • Termination Style
    J Lead
  • Body Length or Diameter
    6.5mm
  • Body Breadth
    6.2 mm
  • Actuator Type
    Standard
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Contact Current(DC)-Max
    0.02A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    SPST
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Max Voltage Rating (DC)
    15V
  • Mechanical Life
    100,000 Cycles
  • Switch Type
    KEYPAD SWITCH
  • Operating Force
    260gf
  • Actuator Orientation
    Top Actuated
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    .02A@15VDC
  • Outline
    6.20mm x 6.20mm
  • Contact Rating @ Voltage
    0.02A @ 15VDC
  • Switch Travel
    0.25mm
  • Actuator Height off PCB, Vertical
    2.50mm
  • Number of Switches
    1
  • Contact Bounce Time-Max
    8ms
  • Body Height
    2mm