  • EVS36-8R4/A
EVS36-8R4/A
advertisement
Manufacturer No:
EVS36-8R4/A
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-EVS36-8R4/A
Package:
Datasheet:
EVS36-8R4/A
Description:
Quantity:
In Stock : 8752
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EVS36-8R4/A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C With Derating
  • Series
    EVS (300/600W)
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    7.09Lx3.31W x 1.65 H 180.0mmx84.0mmx42.0mm
  • Feature
    Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Enclosed
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    300W
  • Max Power Dissipation
    300W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE
  • Efficiency
    91%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Max Output Current
    8.4A
  • Voltage - Output 1
    36V
  • Current - Output (Max)
    8.4A
  • Voltage - Input
    85V~265VAC
  • Output Power
    300W
  • Height
    39.116mm
  • Length
    180.086mm
  • Width
    84.074mm