  • EWT25JB2K00
EWT25JB2K00
advertisement
Manufacturer No:
EWT25JB2K00
HK JDW NO:
762-EWT25JB2K00
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
EWT25JB2K00
Description:
RES CHAS MNT 2K OHM 5% 25W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EWT25JB2K00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Tubular
  • Mounting Feature
    Brackets (not included)
  • Housing Material
    Vitreous Enamel Coated
  • Operating Temperature
    -55°C~350°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    EWT
  • Size / Dimension
    0.563Diax2.008L 14.30mmx51.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Flame Proof, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    2kOhm
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Composition
    Wirewound
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    25W
  • Max Power Dissipation
    25W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    2500V