  • EWT25JB750R
EWT25JB750R
advertisement
Manufacturer No:
EWT25JB750R
HK JDW NO:
762-EWT25JB750R
Datasheet:
EWT25JB750R
Description:
RES CHAS MNT 750 OHM 5% 25W
Step5Bar-code shipping tag
EWT25JB750R
  • Operating Temperature
    -55°C~350°C
  • Size / Dimension
    0.563Diax2.008L 14.30mmx51.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Flame Proof, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Resistance
    750Ohm
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Composition
    Wirewound
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    25W
  • Max Power Dissipation
    25W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    2500V
  • Lead Style
    Tab
  • Coating, Housing Type
    Vitreous Enamel Coated
  • Height
    26.3mm