  • F0805B1R50FSTR
F0805B1R50FSTR
advertisement
Manufacturer No:
F0805B1R50FSTR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-F0805B1R50FSTR
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
F0805B1R50FSTR
Description:
F0805B1R50FSTR datasheet pdf and Fuses product details from AVX Corporation stock available at Utmel
Quantity:
In Stock : 2395
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
F0805B1R50FSTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Terminal Material
    Nickel
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Accu-Guard® II
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.083Lx0.050W x 0.035 H 2.10mmx1.27mmx0.90mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    120mOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thin Film
  • Voltage - Rated
    63V
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Current Rating (Amps)
    1.5A
  • Depth
    1.27mm
  • Current Rating
    1.5A
  • Approval Agency
    cUL, UL
  • Max Voltage Rating (DC)
    63V
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A
  • Melting I2t
    0.01
  • DC Cold Resistance
    0.12Ohms
  • Height
    900μm
  • Length
    2.1mm
  • Width
    1.27mm