  • F1100ELF100
F1100ELF100
advertisement
Manufacturer No:
F1100ELF100
Manufacturer:
Fox Electronics
HK JDW NO:
310-F1100ELF100
Package:
PDIP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
F1100ELF100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    PDIP
  • Number of Pins
    4
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency Stability
    100 ppm
  • Physical Dimension
    20.8mm x 13.2mm x 5.08mm
  • Operating Frequency
    10MHz
  • Rise Time-Max
    10ns
  • Fall Time-Max
    10ns
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Oscillator Type
    TTL
  • Output Load
    10 TTL, 15 pF
  • Frequency Adjustment-Mechanical
    NO
  • Height
    5.08mm
  • Length
    20.8mm
  • Width
    13.2mm