  • F117ZS474K250V
F117ZS474K250V
advertisement
Manufacturer No:
F117ZS474K250V
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-F117ZS474K250V
Package:
6560
Datasheet:
Description:
470nF Film Capacitor 10% 6560 POLYETHYLENE NAPHTHALATE Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
F117ZS474K250V
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    6560
  • Dielectric Material
    POLYETHYLENE NAPHTHALATE
  • Tolerance
    10%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    470nF
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Depth
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Size Code
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    160V
  • Height
    7mm
  • Length
    16.5mm