  • F1238E12B-FHR
F1238E12B-FHR
advertisement
Manufacturer No:
F1238E12B-FHR
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
HK JDW NO:
528-F1238E12B-FHR
Package:
Datasheet:
F1238E12B-FHR
Description:
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
F1238E12B-FHR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Weight
    0.59lb 267.62g
  • Published
    2006
  • Series
    F1238-H
  • Size / Dimension
    Square - 119mm Lx119mm H
  • Feature
    Auto Restart
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.700A
  • Approval Agency
    CE, cUL, TUV, UL
  • RPM
    3300 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    121.0 CFM (3.39m3/min)
  • Noise
    44.0 dB(A)
  • Static Pressure
    0.330 in H2O (82.2 Pa)
  • Width
    38.00mm