  • F161WP474K050V
F161WP474K050V
advertisement
Manufacturer No:
F161WP474K050V
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-F161WP474K050V
Package:
Nonstandard
Datasheet:
Description:
F161 0.47μF Film Capacitor ±10% Nonstandard Solder Pads 50V-DC 30V-AC Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
F161WP474K050V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2013
  • Series
    F161
  • Size / Dimension
    0.402Lx0.358W 10.20mmx9.10mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder Pads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    Bulk
  • Voltage - Rated AC
    30V
  • Case Code (Metric)
    1091
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Height
    5.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.224 5.70mm
  • Length
    10.2mm
  • Width
    9.1mm