  • F17102221000
F17102221000
advertisement
Manufacturer No:
F17102221000
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-F17102221000
Package:
Radial
Datasheet:
F17102221000
Description:
F1710 2200pF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 250V-DC 300V-AC Polypropylene (PP) Through Hole
Quantity:
In Stock : 750
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
F17102221000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP)
  • Weight
    1.000001g
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    F1710
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Automotive; EMI, RFI Suppression
  • Capacitance
    2200pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    5mm
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    5.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    17.8mm
  • Width
    10.3mm