  • F17724472160
F17724472160
advertisement
Manufacturer No:
F17724472160
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-F17724472160
Package:
Radial
Datasheet:
F17724472160
Description:
F1772 0.47μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 630V-DC 310V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
F17724472160
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    F1772
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.472W 26.00mmx12.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    110°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Depth
    12mm
  • Voltage - Rated AC
    310V
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm
  • Length
    26.0096mm
  • Width
    11.9888mm