  • F20J800E
F20J800E
advertisement
Manufacturer No:
F20J800E
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-F20J800E
Package:
Radial, Flat Oval
Datasheet:
F20J800E
Description:
Wirewound Resistors 20watt 800ohm 5% Stackohm
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
F20J800E
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to F20J800E.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Size / Dimension
    0.750Lx0.375W 19.05mmx9.53mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Lug
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±260ppm/°C
  • Resistance
    800Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Composition
    Wirewound
  • Voltage - Rated
    815V
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    20W
  • Max Power Dissipation
    20W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    9.53mm
  • Construction
    All-Welded
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Coating, Housing Type
    Vitreous Enamel Coated
  • Diameter
    9.525mm
  • Height
    9.525mm
  • Height Seated (Max)
    0.375 9.53mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Bolt
  • Package / Case
    Radial, Flat Oval
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    Flange Braces, Right Angle
  • Housing Material
    Vitreous Enamel Coated
  • Operating Temperature
    -55°C~350°C