  • F250A3-072-D0730
F250A3-072-D0730
advertisement
Manufacturer No:
F250A3-072-D0730
HK JDW NO:
567-F250A3-072-D0730
Package:
Datasheet:
F250A3-072-D0730
Description:
NMB TECHNOLOGIES F250A3-072-D0730 DC MOTORIZED IMPELLER, 250 X 99MM, 48VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
F250A3-072-D0730
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Weight
    5.3lbs 2.4kg
  • Material - Blade
    Steel
  • Operating Temperature
    -22~158°F -30°C~70°C
  • Published
    2011
  • Series
    F250
  • Size / Dimension
    Round - 250mm Dia
  • Feature
    PWM Control, Speed Sensor (Tach)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    4 Wire Leads
  • Power (Watts)
    163.2W
  • Voltage - Rated
    48VDC
  • Max Power Dissipation
    163.2W
  • Current Rating
    3.4A
  • Lifetime @ Temp
    70000 Hrs @ 40°C
  • RPM
    3100 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Motorized Impellers
  • Air Flow
    862.0 CFM (24.14m3/min)
  • Noise
    81.0 dB
  • Voltage Range
    30V~72VDC
  • Static Pressure
    2.985 in H2O (744.8 Pa)