  • F310G107MBA
F310G107MBA
advertisement
Manufacturer No:
F310G107MBA
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-F310G107MBA
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
F310G107MBA
Purchasing and Inquiry
F310G107MBA Overview
Measured ripple current for the part is 1035mA.In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 70mOhm @ 100kHz.In this case, it supports a leakage current of 0.04mA.It operates with the capacitance of 100μF.Providing the rated (DC) voltage (Urdu) will allow 4V to fully function.The voltage is -55°C~105°C - Rated AC power.High efficiency is achieved with a voltage rating of 4V.The maximum height seated of 0.047 1.20mm°C enables stable operation.
F310G107MBA Features
1035mA ripple current
a 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.04mA
with a capacitance of 100μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 4V
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 4V
F310G107MBA Applications
There are a lot of Nichicon F310G107MBA applications of tantalum polymer capacitors.
  • LCD TV
  • Smart phone
  • Tablets
  • Notebook
  • Power supplies
Step5Bar-code shipping tag
F310G107MBA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    F31
  • Size / Dimension
    0.134Lx0.110W 3.40mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    4V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Leakage Current
    0.04mA
  • Ripple Current
    1035mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm