  • F339X141048MIP2T0
F339X141048MIP2T0
advertisement
Manufacturer No:
F339X141048MIP2T0
HK JDW NO:
886-F339X141048MIP2T0
Package:
Radial
Datasheet:
F339X141048MIP2T0
Purchasing and Inquiry
F339X141048MIP2T0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.886 22.50mm.Temperatures of -55°C~110°C are suitable for operating the device.
F339X141048MIP2T0 Features
F339X141048MIP2T0 Applications
There are a lot of Vishay BC Components F339X141048MIP2T0 applications of film capacitors.
  • Industrial and automotive inverters
  • Audio/video equipment
  • Blocking
  • IGBT
  • RFI for automotive
  • Bypassing
  • Switch mode power supplies
  • Global positioning systems
  • Electronic ballasts
  • Lighting
Step5Bar-code shipping tag
F339X141048MIP2T0
  • Operating Temperature
    -55°C~110°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    F339X1
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    480V
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.610 15.50mm