  • F340Y233930JF02W0
F340Y233930JF02W0
advertisement
Manufacturer No:
F340Y233930JF02W0
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-F340Y233930JF02W0
Package:
Radial
Datasheet:
F340Y233930JF02W0
Description:
F340Y2 0.039μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1000V 1kV-DC 305V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
F340Y233930JF02W0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    F340Y2
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.335W 17.50mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    Automotive; EMI, RFI Suppression
  • Capacitance
    0.039μF
  • Voltage - Rated DC
    1000V 1kV
  • Voltage - Rated AC
    305V
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.594 15.10mm