  • F380J106MMA
F380J106MMA
advertisement
Manufacturer No:
F380J106MMA
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-F380J106MMA
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
F380J106MMA
Purchasing and Inquiry
F380J106MMA Overview
For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 200mOhm @ 100kHz.The leakage current is 10μA.This device operates with a capacitance of 10μF.The voltage rating of the DC is 6.3V to ensure reliability.Powered by -55°C~105°C. Rated AC voltage.The product has a maximum height seated of 0.035 0.90mm°C which makes it stable to operate.
F380J106MMA Features
a 200mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 10μA
with a capacitance of 10μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
F380J106MMA Applications
There are a lot of Nichicon F380J106MMA applications of tantalum polymer capacitors.
  • Tablets
  • Smart phone
  • LCD TV
  • Power supplies
  • Notebook
Step5Bar-code shipping tag
F380J106MMA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Weight
    2.012816mg
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    F38 Frameless™
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    850μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    10μA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    M
  • Height
    800μm
  • Height Seated (Max)
    0.035 0.90mm