  • F380J106MMAAH2
F380J106MMAAH2
advertisement
Manufacturer No:
F380J106MMAAH2
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-F380J106MMAAH2
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
F380J106MMAAH2 Overview
It is measured that the ripple current of the part is 354mA.ESR (Equivalent Series Resistance) must remain at 200mOhm @ 100kHz to ensure high efficiency.The leakage current of 10μA can be supported.Capacitance is 10μF when it operates.This device needs to be powered by a rated (DC) voltage (URdc) of 6.3V.Powered by -55°C~105°C. Rated AC voltage.High efficiency is enabled by the voltage rating of 6.3V.Having a maximum height seated of 0.035 0.90mm°C, it makes it possible for a stable operation to take place.
F380J106MMAAH2 Features
354mA ripple current
a 200mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 10μA
with a capacitance of 10μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 6.3V
F380J106MMAAH2 Applications
There are a lot of AVX Corporation F380J106MMAAH2 applications of tantalum polymer capacitors.
  • LCD TV
  • Tablets
  • Notebook
  • Smart phone
  • Power supplies
Step5Bar-code shipping tag
F380J106MMAAH2
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    F38
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    10μF
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    10μA
  • Ripple Current
    354mA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    M
  • Height
    900μm
  • Height Seated (Max)
    0.035 0.90mm