  • F475R12KS4BOSA1
F475R12KS4BOSA1
advertisement
Manufacturer No:
F475R12KS4BOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-F475R12KS4BOSA1
Package:
Module
Datasheet:
F475R12KS4BOSA1
Description:
IGBT MOD 1200V 100A 500W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
F475R12KS4BOSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    24
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2002
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    UL APPROVED
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    4
  • Configuration
    Three Phase Inverter
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    500W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    100A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    5mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Turn On Time
    190 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.75V @ 15V, 75A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    390 ns
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    5.1nF @ 25V