  • F55J250E
F55J250E
advertisement
Manufacturer No:
F55J250E
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-F55J250E
Package:
Radial, Flat Oval
Datasheet:
F55J250E
Description:
RES CHAS MNT 250 OHM 5% 55W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
F55J250E
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to F55J250E.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Bolt
  • Package / Case
    Radial, Flat Oval
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    Flange Braces, Right Angle
  • Housing Material
    Vitreous Enamel Coated
  • Operating Temperature
    -55°C~350°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    Stackohm® 250
  • Size / Dimension
    3.500Lx1.000W 88.90mmx25.40mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Lug
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±260ppm/°C
  • Resistance
    250Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Composition
    Wirewound
  • Voltage - Rated
    1.405kV
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    55W
  • Voltage - Rated DC
    1.405kV
  • Max Power Dissipation
    55W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    25.4mm
  • Construction
    All-Welded
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Coating, Housing Type
    Vitreous Enamel Coated
  • Diameter
    25.4mm
  • Height
    14.3002mm
  • Height Seated (Max)
    0.563 14.29mm