  • F683AA105K100T
F683AA105K100T
advertisement
Manufacturer No:
F683AA105K100T
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-F683AA105K100T
Package:
DIP
Datasheet:
Description:
1μF Film Capacitor 10% DIP PC Pin Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
F683AA105K100T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Size Code
    4348
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    63V
  • Height
    6.05mm
  • Length
    11mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    DIP
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Tolerance
    10%
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 63
  • Capacitance
    1μF
  • Packing Method
    BULK; TUBE
  • Depth
    12.2mm