  • F720G157MRC
F720G157MRC
advertisement
Manufacturer No:
F720G157MRC
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-F720G157MRC
Package:
2824 (7260 Metric)
Datasheet:
F720G157MRC
Description:
150μF ±20% 700mOhm 2-Termination 0.006mA Tape & Reel (TR) 2824 (7260 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
F720G157MRC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    42 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2824 (7260 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    F72, Frameless™
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.236W 7.20mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Conformal Coated
  • Voltage - Rated
    4V
  • Capacitance
    150μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    700mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Leakage Current
    0.006mA
  • Ripple Current
    185mA
  • Tan Delta
    0.1
  • Manufacturer Size Code
    R
  • Height Seated (Max)
    0.150 3.80mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    6mm