  • F750G108KDC
F750G108KDC
advertisement
Manufacturer No:
F750G108KDC
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-F750G108KDC
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
F750G108KDC
Purchasing and Inquiry
F750G108KDC Overview
It is set to 447mA for the ripple current of the capacitor.As a result of the loss of useful energy in a simple circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR) is known as internal resistance.Currently, this capacitor is leakage current 0.04mA.To determine the quality of insulating oil, the Tan Delta test is conducted on it, and its tan delta is 0.24.
F750G108KDC Features
447mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.04mA in this capacitor
its tan delta is 0.24
F750G108KDC Applications
There are a lot of AVX Corporation F750G108KDC applications of tantalum capacitors.
  • ABS
  • Industrial
  • Avionics / military / space
  • General low power DC/DC and LDO
  • Military / aerospace
  • General purpose
  • Automotive ECU
  • Telecom infrastructure
  • Airbag systems
  • Computer
Step5Bar-code shipping tag
F750G108KDC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    42 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    F75, Frameless™
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Conformal Coated
  • Voltage - Rated
    4V
  • Capacitance
    1000μF
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    120mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Leakage Current
    0.04mA
  • Ripple Current
    447mA
  • Tan Delta
    0.24
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm