  • F750G337KCC
F750G337KCC
advertisement
Manufacturer No:
F750G337KCC
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-F750G337KCC
Package:
Datasheet:
Description:
330μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 150mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0132mA
Step5Bar-code shipping tag
F750G337KCC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Published
    2009
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    4V
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    7132
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Size Code
  • Leakage Current
    0.0132mA
  • Tan Delta
    0.1
  • Height
    2.5mm
  • Height Seated (Max)
    2.794mm
  • Length
    7.112mm
  • Width
    3.2004mm