  • F871BP124M330C
F871BP124M330C
advertisement
Manufacturer No:
F871BP124M330C
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-F871BP124M330C
Package:
Datasheet:
Description:
0.12μF Film Capacitor POLYPROPYLENE
Step5Bar-code shipping tag
F871BP124M330C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Size Code
    7133
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    330V
  • Height
    14.5mm
  • Length
    18mm
  • Width
    8.5mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    POLYPROPYLENE
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 330; SAFETY CLASS: X1
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.12μF
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    15mm
  • Operating Temperature (Max)
    110°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    800V