  • F871DO474M330Z
F871DO474M330Z
advertisement
Manufacturer No:
F871DO474M330Z
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-F871DO474M330Z
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
F871 0.47μF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 330V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Quantity:
In Stock : 3064
Step5Bar-code shipping tag
F871DO474M330Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    F871
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.394W 26.00mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Packing Method
    PIZZA PACK
  • Terminal Pitch
    22.5mm
  • Voltage - Rated AC
    330V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    800V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    330V
  • Height Seated (Max)
    0.728 18.50mm
  • Length
    26mm
  • Width
    10mm