  • F910J477KNC
F910J477KNC
advertisement
Manufacturer No:
F910J477KNC
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-F910J477KNC
Package:
Datasheet:
Description:
470μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 100mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0296mA
Step5Bar-code shipping tag
F910J477KNC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    670.01263mg
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.0296mA
  • Tan Delta
    0.16
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    2.9972mm
  • Length
    7.2898mm
  • Width
    4.2926mm