  • F911C476MNC
F911C476MNC
advertisement
Manufacturer No:
F911C476MNC
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-F911C476MNC
Package:
Datasheet:
Description:
47μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 150mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) Tape & Reel
Step5Bar-code shipping tag
F911C476MNC
    Select All
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    2.9972mm
  • Length
    7.2898mm
  • Width
    4.2926mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    670.01263mg
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Published
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    16V