  • F911D156MCC
F911D156MCC
advertisement
Manufacturer No:
F911D156MCC
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-F911D156MCC
Package:
Datasheet:
Description:
15μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 450mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID)
Step5Bar-code shipping tag
F911D156MCC
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Published
    2004
  • Tolerance
    20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    450mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
  • Height
    2.5mm
  • Height Seated (Max)
    2.794mm
  • Length
    5.9944mm
  • Width
    3.2004mm