  • F911V106MNC
F911V106MNC
advertisement
Manufacturer No:
F911V106MNC
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-F911V106MNC
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
F911V106MNC
Purchasing and Inquiry
F911V106MNC Overview
F911V106MNC Features
F911V106MNC Applications
There are a lot of AVX Corporation F911V106MNC applications of tantalum capacitors.
  • Consumer
  • Avionics,
  • Automotive ECU
  • Industrial
  • General low power DC/DC and LDO
  • Industrial control units
  • Computer
  • Airbag systems
Step5Bar-code shipping tag
F911V106MNC
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    F91
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    300mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Manufacturer Size Code
    N
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm