  • F930J226MBA
F930J226MBA
advertisement
Manufacturer No:
F930J226MBA
HK JDW NO:
66-F930J226MBA
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
F930J226MBA
Purchasing and Inquiry
F930J226MBA Overview
Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 1.9Ohm @ 100kHz in this case.Currently, this capacitor is leakage current 0.0014mA.Its tan delta is 0.06, which is an electrical dielectric test used to determine its quality.
F930J226MBA Features
a leakage current of 0.0014mA in this capacitor
its tan delta is 0.06
F930J226MBA Applications
There are a lot of AVX Corporation F930J226MBA applications of tantalum capacitors.
  • Consumer
  • Military / aerospace
  • Avionics,
  • Industrial control units
  • Airbag systems
  • General purpose
  • Industrial
  • Avionics / military / space
  • Automotive ECU
  • ABS
Step5Bar-code shipping tag
F930J226MBA
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.9Ohm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.0014mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.091 2.30mm