  • F931C156KAA
F931C156KAA
advertisement
Manufacturer No:
F931C156KAA
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-F931C156KAA
Package:
Datasheet:
Description:
15μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 3Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0024mA
Step5Bar-code shipping tag
F931C156KAA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    16.187578mg
  • Published
    2009
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.0024mA
  • Tan Delta
    0.1
  • Height
    3.2mm
  • Height Seated (Max)
    1.8034mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6002mm