  • F931C227MNC
F931C227MNC
advertisement
Manufacturer No:
F931C227MNC
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-F931C227MNC
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
F931C227MNC Overview
As a result of the loss of useful energy in a simple circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR) is known as internal resistance.This capacitor leaks current at 0.0352mA.To determine the quality of an insulating oil, it is tested for its Tan Delta, which is 0.25.
F931C227MNC Features
a leakage current of 0.0352mA in this capacitor
its tan delta is 0.25
F931C227MNC Applications
There are a lot of AVX Corporation F931C227MNC applications of tantalum capacitors.
  • Automotive ECU
  • ABS
  • Avionics / military / space
  • Airbag systems
  • General purpose
  • Avionics,
  • Computer
  • General purpose
  • Consumer
  • Industrial
Step5Bar-code shipping tag
F931C227MNC
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    F93
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    700mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.0352mA
  • Tan Delta
    0.25
  • Manufacturer Size Code
    N
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm