  • F950G337MBAAM1Q2
F950G337MBAAM1Q2
advertisement
Manufacturer No:
F950G337MBAAM1Q2
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-F950G337MBAAM1Q2
Package:
Datasheet:
Description:
330μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 500mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0132mA
Step5Bar-code shipping tag
F950G337MBAAM1Q2
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    65.005457mg
  • Tolerance
    20%
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    4V
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Leakage Current
    0.0132mA
  • Tan Delta
    0.3
  • Dissipation Factor
    30 %
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    1.6002mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.794mm