  • F950G476MSAAQ2
F950G476MSAAQ2
advertisement
Manufacturer No:
F950G476MSAAQ2
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-F950G476MSAAQ2
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
F950G476MSAAQ2 Overview
Similarly, equivalent series resistance (ESR) is also known as internal resistance, as it represents the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor.A capacitor like this leaks current 0.0019mA.Tan Delta is?an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.1.
F950G476MSAAQ2 Features
a leakage current of 0.0019mA in this capacitor
its tan delta is 0.1
F950G476MSAAQ2 Applications
There are a lot of AVX Corporation F950G476MSAAQ2 applications of tantalum capacitors.
  • Avionics / military / space
  • General purpose
  • General low power DC/DC and LDO
  • Automotive ECU
  • Industrial control units
  • Military / aerospace
  • ABS
  • Consumer
  • Avionics,
  • Telecom infrastructure
Step5Bar-code shipping tag
F950G476MSAAQ2
    Select All
  • Factory Lead Time
    42 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    F95, Frameless™
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    4V
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    800mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Leakage Current
    0.0019mA
  • Tan Delta
    0.1
  • Manufacturer Size Code
    S
  • Height Seated (Max)
    0.063 1.60mm