  • F970J226MBA
F970J226MBA
advertisement
Manufacturer No:
F970J226MBA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-F970J226MBA
Package:
1411 (3528 Metric)
Purchasing and Inquiry
F970J226MBA Overview
F970J226MBA Features
F970J226MBA Applications
There are a lot of AVX Corporation F970J226MBA applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • Avionics,
  • General purpose
  • Airbag systems
  • Industrial
  • Avionics / military / space
  • General low power DC/DC and LDO
  • Consumer
  • ABS
  • Industrial control units
Step5Bar-code shipping tag
F970J226MBA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    F97
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Automotive, High Reliability
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    22μF
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.9Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.091 2.30mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.8mm