  • F970J476MNC
F970J476MNC
advertisement
Manufacturer No:
F970J476MNC
HK JDW NO:
66-F970J476MNC
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
F970J476MNC Overview
A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 700mOhm.A capacitor like this leaks current 0.003mA.The tan delta of the insulating oil is 0.06 based on its electrical dielectric test.
F970J476MNC Features
a leakage current of 0.003mA in this capacitor
its tan delta is 0.06
F970J476MNC Applications
There are a lot of AVX Corporation F970J476MNC applications of tantalum capacitors.
  • Avionics,
  • General purpose
  • ABS
  • General low power DC/DC and LDO
  • Consumer
  • Industrial
  • Airbag systems
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • Computer
Step5Bar-code shipping tag
F970J476MNC
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive, High Reliability
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    700mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Leakage Current
    0.003mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    N
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm